Yerel Gıda Tüketerek Çevreye Faydalı Olabilirsiniz, Peki Nasıl?

Siz de birer “Locavore” olabilirsiniz! Locavore, sadece kendi şehrinde ya da bölgesinde yetişen yiyecekleri ve bunlarla yapılan yemekleri tüketen kişileri tanımlamak için kullanılan yabancı bir sözcük. Yerel yiyecekleri tüketerek hem daha doğal ve sağlıklı beslenmiş hem de yerel üreticileri desteklemiş olursunuz. Ama aynı zamanda çevreye de fazlasıyla faydanız dokunur. Peki nasıl?

Yerel gıda üretimi, o bölgede doğal olarak yetişen yiyecekleri temel aldığı için daha az suni gübre ve böcek ilacına ihtiyaç duyar. Bu sayede tarım arazilerinin ve su kaynaklarının zararlı kimyasallar ile zehirlenmesi riski azdır. Doğru ve sürdürülebilir yöntemlerle işletilen çiftlikler sayesinde topraklarımız ve su kaynaklarımız korunur. Bu, o bölgedeki vahşi yaşamı da destekler.

Yerel gıdalar çok uzaklardan gelmediği ve o bölgede üretildiği için daha az yol kat eder. Yani daha az enerji ve fosil yakıt kullanılır. Bu sayede çevreye salınan karbon miktarı da azalır.

İthal gıdalar marketlerdeki raflarda çoğunlukla plastik tabaklarda ve streç film ile kaplı olarak satılmakta. Ancak yerel gıdalar manav ya da pazar tezgahlarında ambalajsız ve tane/kilo ile satıldığı için daha az plastik kullanımına sebep olur. Ayrıca paketli -ithal- gıdalar sizi o üründen belirli miktarda satın almak zorunda bırakır. Halbuki yerel pazar ve manavlardan ihtiyacınız kadar alabileceğiniz için gıda atığı da üretmemiş olursunuz.

İşte sadece yerel gıda tüketerek, yani bir “Locavore” olarak çevreye bu kadar fayda sağlayabilirsiniz. Şimdi hemen elinizdeki o ananası bırakın ve elmaya yönelin!

Leave A Comment