Dünya Temizlik günü

Daha temiz yarınlar ve farkındalık yaratmak için hep beraber dünyamızı temizliyoruz

81

Şehir

170

Bin Ton Katı Atık

300.000+

Katılımcı

Let’s Do It Türkiye olarak Dünya Temizlik Günü kampanyası ile birlikte ülkemizde 81 ilde çöp körlüğünü yenmek ve farkındalık oluşturmak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dünya Temizlik Günü her yıl Eylül ayının 3. Cumartesi günü kutlanmaktadır.

Dünya Temizlik Günü, tüm dünya genelinde toplumları, kuruluşları ve bireyleri bir araya getirerek, güçlü ve anlamlı bir etki yaratma amacı taşımaktadır. Bu günün fikri, temizliğin sadece bir görev değil, bir yaşam tarzı haline getirme fikrine dayanmaktadır.

Bizler, evlerimizden başlayarak, sokakları, parkları, okulları ve hatta doğal alanları temizlemek için bir araya geliyoruz. Ancak Dünya Temizlik Günü sadece fiziksel çevremizi temizlemekle sınırlı kalmamakla birlikte aynı zamanda topluma çevre bilinci, sürdürülebilirlik ve çöp körlüğü konularında farkındalık kazandırmak için önemli bir aracı olmaktadır.

Bu doğrultuda, Dünya Temizlik Günü ülkemizde 2018 yılından beri Let’s Do It! Türkiye tarafından organize edilmektedir. Her yıl bölge direktörlükleri ve il temsilcilikleri koordinatörlüğünde gerçekleşen Dünya Temizlik Günü etkinliklerine 2018- 2019-2021 ve 2022 yıllarında 81 ilden 300.000’den fazla gönüllü katılım sağladı. Günümüze kadar 1000 farklı temizlik noktasında toplamda 170 bin tondan fazla katı atığı doğadan ayrıştırdık. 

16 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde birlikte çalışmanın, bilinçli eylemlerin ve gelecek nesiller için sorumluluk almanın önemini birlikte hatırlayarak doğamıza olan sevgimizi ve bağlılığımızı göstermek için sizleri de sahada görmekten mutluluk duyarız.