İskenderun Körfezinde Petrol Sızıntısı Tehlikesi!

Suriye’deki enerji santralinden yayılmaya başlayan ve Akdeniz kıyısındaki ülkeleri tehdit eden petrol sızıntısı, Hatay sahiline ulaştı.
Ekiplerle birlikte sahilde inceleme yapan Hatay Valisi Rahmi Doğan şunları söyledi:

“Suriye sınırımıza 107 kilometre mesafedeki bir elektrik santralındaki fuel-oil deposunda kısa bir süre önce sızıntı meydana geldi. Kısa süre önce meydana gelen bir olay olması sebebiyle açık denize sızan bu fuel-oilin büyük çoğunluğunun Suriye kıyılarına tekrar ulaştığını ve Suriye kıyılarında da bir temizlik çalışmasının yürütüldüğünü biliyoruz.”

Açık denize sızan fuel-oilin öncelikli olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti karasularına doğru ilerlediğini kaydeden Vali Doğan, “Nene Hatun acil müdahale gemisi, Seyit Onbaşı atık toplama gemisi ve yine bu gemilere benzer donanıma sahip 4 gemi, toplam 6 gemiyle birlikle açık denizlerde de bu temizlik çalışması yürütülmektedir” dedi.

Denizdeki akıntı sebebiyle metal para büyüklüğünde birtakım atıkların Samandağ sahiline geldiğini belirten Doğan, ” Arkadaşlarımız sahildeki bu partikülleri topluyorlar, hem denizden hem karadan müdahalemiz devam ediyor. Gemilerin kullanacağı birtakım materyaller İskenderun Limanı’na dün ulaştı, 11 konteynerle gelen bu materyaller hem mevcut denizdeki gemilerimiz hem de ilave gelecek gemilerimiz tarafından kullanılacak” diye konuştu.

Kaynak: NTV

Leave A Comment