IPCC Güncel İklim Raporu Yayınlandı

Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) 6. Dönem Çalışma Grubunun Climate Change 2021: Physical Science Basis raporuna göre dünyanın iklimi 10 yıl sonra engellenemez bir boyutta ısınmış olacak. Ayrıca 14.000’den fazla çalışmanın gözden geçirilerek hazırlanan rapora göre 20 yıl içerisinde de 1,5 derece sınırının da aşılacağı öngörülüyor.

243 bilim insanın yazdığı ve 3 binin üzerinde sayfadan oluşan rapor, iklim değişikliğinin kesin olarak insan kaynaklı olduğu belirtiyor. Küresel ısınmanın deniz seviyelerinin yükselme hızını arttırdığını, kuraklığı, selleri ve fırtınaları şiddetlendirdiğini, buzulları küçülttüğünü ve de sıcaklık dalgalarını arttırdığını söylüyor.

IPCC’nin yayımladığı basın bültenine göre:

  • Kıyı bölgeleri sürekli olarak deniz seviyelerinin yükselmesine maruz kalacak.
  • Su döngüsünün bozulması ile bazı bölgelerde sel felaketi yaşanırken; bazı bölgeler kuraklık ile boğuşacak.
  • Giderek artan küresel ısınma, mevsimsel kar örtüsünün azalmasını ve de buzulların daha hızlı erimesine sebep olacak.
  • İklim değişikliğine bağlı olarak artan su sıcaklıkları okyanuslardaki oksijen oranını azaltacak ve asit oranını arttıracak. Bu durum okyanus ekosistemine büyük zararlar verecek.
  • İklim değişikliği sonucu yağış rejimlerinde düzensizlik meydana gelecek. Yüksel bölgelerdeki yağış miktarı artarken; alçak noktalardaki yağışlar azalacak.
  • Şehirler daha fazla ısınacak ve su baskınlarına maruz kalacak.

Rapora göre ivedilikle alınan karbon emisyonu azaltım kararları ile 1,5 derece sınırında kalmak mümkün. Ancak bu durumda bile dünyamız bir süre daha ısınacak ve hatta 1,5 dereceyi geçecek. Ancak ardından 1,5 derece sınırında kalacak.

IPCC Çalışma Grubu 1’in Eşbaşkanı Panmao Zhai ise, “İklimi dengelemek ve net sıfır karbondioksit hedefine ulaşmak için seragazı salımlarında güçlü, hızlı ve istikrarlı azaltma yapılması gerekiyor. Diğer seragazlarını ve hava kirleticilerini, özellikle metanı sınırlandırmak hem sağlık hem iklim yararına katkı sağlayacaktır” dedi.

Rapora bu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.ipcc.ch/report/ar6/wg1/

Leave A Comment