Dijital Temizlik Hareketi

2020 yılında “Dünya Temizlik Günü” için çoğu ülkede sokağa çıkma kısıtlamaları bulunduğundan çevreyi temizleme etkinlikleri düzenlenemedi. Ancak evden de dünyanın temizliğine katkı sağlayabileceğimizin farkına vardık.

Hayatımızın her aşamasında kullandığımız bilgisayar ve internetin de dünya genelindeki karbon salınımına büyük oranda neden olduğunu biliyor olabilirsiniz. Bu nedenle Let’s Do It! olarak herkesi “Dijital Temizlik Hareketine” katılmaya çağırıyoruz.

Dijital Temizlik Günü projesi organizatörlerinden Anneli Ohvril: “İngiltere’deki her yetişkin maillere ‘teşekkürler’ cevabı göndermezse karbondioksit salınımını yılda 16 bin ton azaltabiliriz. Bu Londra’dan Madrid’e 81 bin uçak seferiyle eşdeğer” açıklamasını yaptı.

Peki bir e-mail ne kadar karbon salımı yapıyor?

Çok sık mail göndermiyorsanız bile, gelen kutunuza her gün düşen çok sayıdaki spam maillere aboneliğinizi sonlandırmanız bile çevreye önemli bir katkıda bulunmanızı sağlayabilir.

Berners Lee’nin “Her Şeyin Karbon İzi” kitabına göre normal bir mail, yaklaşık 0,3 gram CO2 salımı yapıyor. Ama maile büyük bir dosya eklendiğinde bu sayı 50 grama kadar çıkabiliyor. Statista‘ya göre ise dünyadaki her gün gönderilen milyonlarca mailin yarısında çoğu istemsiz maillerden (spam) oluşuyor.

Dijtal Temizlik Logo

Dijital Temizlik için yapabileceğiniz bir diğer şey ise telefonunuzdaki gereksiz belgeleri, fotoğrafları, videoları silmek olabilir. Bu işlem, hem cihazlarınızda ne kadar fazla veri kirliliği olduğunu size gösterebilir, hem de buluta yüklenen verilerin azalmasını ve karbon salınımının düşmesine fayda sağlayabilir.