Eko-Söz

Categories: Gündem

Genç Eko-Akademi katılımcılarının gözünden “İklim Krizi”

Gelecekte Bizi Neler Bekliyor?
Yaşam tarzımızı oluşturan tüketim olgusu, üretimde benimsenen yanlış yaklaşımlar doğanın ve doğal kaynakların günden güne erimesine sebep oluyor. Fosil yakıta dayalı endüstriyel faaliyetlerden kaynaklanan iklim değişikliği etkisini artırırken doğa her geçen gün yaşananları bize anlatmaya devam ediyor. Çoğumuzun adını duyduğu kimimizin önemsediği ve çok azımızın çözüm üretmek için dert edindiği bir sorun. Birçoğumuzda merak uyandıran sorunun cevabını bilim insanlarının kaygı verici yanıtı ise: İklim Krizi.

Bir problemle karşılaştığınızda bir şeyler yapmak istemek insanın zaten doğasında var, ki özellikle iklim değişikliği kadar büyük bir problem söz konusu ise, iklim değişikliğinin büyük ölçüde insan yaşam tarzından kaynaklandığı gerçeğini göz önünde bulundurarak, yaşamımızı etik olarak doğru bir şekilde nasıl yaşayacağımıza dair ahlaki sorular yönelterek benliğimizi sorgulatmaktadır: Olmak ya da olmamak? Yıllardır öğrendiğimiz iklim değişikliği ibaresi artık yerini maalesef iklim krizine bırakmaktadır. Her bu söz grubunu okuduğumuzda ya da her duyduğumuzda bir krizle baş başa olduğumuzu fark etmemiz için gerçekleşti bu dönüşüm. Elimizde bulunan veriler küresel iklim değişikliğinin ana nedeninin, sera gazı emisyonlarında insan faaliyetleriyle gerçekleşen artış olduğunu ortaya koyuyor. İnsanların fosil yakıtları yakması ile ortaya çıkan karbondioksit gazı başta olmak üzere diğer sera gazları ve ormansızlaşma bu artışın başlıca failleri olarak görülüyor. Doyumsuz tüketim çılgınlığı bizleri geri dönüşü olmayan bir yola hızla sürüklemektedir. Peki bizler oluşturduğumuz sorunun çözümünü de bulabilecek miyiz ?


“Kimse Fark Yaratmak İçin Küçük Değildir”
Ben her haberde “acaba ne yapabilirim?” sorusunu kendime sorarken bu soruna çok net ve belki de radikal bir çözüm olarak çabalamayı görmekteyim. Umut her zaman vardır bizler için küçük dokunuşlar dünyamız için büyük adımları oluşturmaktadır. Değişim bireyde başlar. Bu bilinç ile farkındalığı yüksek bireyler olmak ve değişimin öncüleri olarak gelecek nesiller için temiz bir dünya bırakmak bizlerin elinde öyleyse ne duruyoruz pes etmeden kendi yakın alanımızdan başlayarak fark yaratmaya devam edelim.
Son buzul erimeden bir sonraki eğitimimiz de görüşmek üzere yol arkadaşlarım…

ARZUCAN YALÇIN, 21, Mersin

Leave A Comment