Dünya Çevre Günü

Categories: Gündem

İnsanlığın doğayla barış içinde bir yaşam sürdürebilmesi için üzerine düşen bazı sorumluluklar mevcut. Bu sorumlulukları ve doğaya olan borcumuzu ödemeyi hatırladığımız özel günlerden biri de 5 Haziran Dünya Çevre Günü.

Çevre alanında tarihi bir dönüm noktası olarak kabul edilen ve 1972’de Stockholm’de gerçekleşen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansı’ndan bu yana, her yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü olarak kutlanıyor. Bu günü özel kılan, tüm dünyada eş zamanlı olarak doğaya dönüp onun için neler yapabiliriz diye düşünüp aldığımız aksiyonlar. Bu yıl ise 52. kez gezegenimizi korumak için bir araya geliyoruz.

Geçtiğimiz her ay, son yılların en sıcak günleri rekorunu kırıyoruz. Buna sebep olan da ne yazık ki hem doğanın hem insanlığın önündeki en büyük problem, iklim krizi. Onun etkilerini kuraklıkla, sellerle, orman yangınlarıyla ve daha nice felaketle tecrübe ediyoruz. Bu faktörlerin yanı sıra sularımız, havamız, beslendiğimiz toprağın kirliliği gibi sebeplerle insan sağlığı da direkt olarak tehdit altında. Bu konuda elbette büyük payı durmaksızın koşarak yakalamaya çalıştığımız kapitalist ekonomik düzene borçluyuz. Bu düzene uyum sağlamak için geri kazanamayacak ölçülerde doğamızı yok ediyoruz. Ve bunu da muhtemelen bu kadar büyük ölçeklerde etkiler bırakmayacağını düşündüğümüz davranışlarla gerçekleştiriyoruz.

Yalnızca bireysel olarak bizlerin değil, mevcut politik düzenlerin de yeşil dönüşümde yer alması akıntıyı tersine döndürmemize yardımcı olacaktır. Bu anlamda önceliğimiz ekonomiden ya da zamandan tasarruf etmekten ziyade doğa dostu olmalıdır. Örneğin doğayı ihaleye açan projelerin kesin olarak önüne geçmeliyiz; doğusundan batısına bu verimli topraklardaki tarımı modern sulamaya geçirip su kaynaklarımızı korumalıyız; hala tek bir şehirde dahi onlarca termik santral kullanan enerji üretimini doğanın kendi rüzgarından, sıcaklığından, dalgasından elde etmeliyiz. Bir üretim gerçekleştirirken atık çıkarmak yerine yan ürünler üretmeyi de göz önünde bulundurmalıyız.

O yüzden bu 5 Haziran’da hatırlamaya ihtiyacımız olan yegâne şey; günlük hayattaki davranışlarımızı gözden geçirip kendimize ve gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak amacıyla çevre dostu rutinler edinmek olmalı. Bu kimimiz için atıkları geri dönüştürmeyi, kimimiz için kompost yapmayı, yeniden kullanmayı, azaltmayı ya da reddetmeyi ifade ediyor. Bu anlamda Türkiye’de de bunun için yıllardır Sıfır Atık Projesi yürütülüyor. Yıllardır savaştığımız çevre sorunlarımız için ne güzeldir ki her geçen gün artarak küçükten büyüğe, anaokulundan üniversiteye ve işyerlerine kadar her yaşta ve mekânda bilinçlenerek eski alışkanlıklarımızı çevre dostu yenilerine bırakarak kendimize umut oluyoruz. Let’s Do It! Türkiye olarak da 5 Haziran haftasında ormanlarımızda, parklarımızda, sahillerimizde hem eğlenceli aktiviteler düzenliyor hem de çevremizi temizliyoruz.

“Zamanı geri alamayız, ama ormanlar yetiştirebilir, su kaynaklarını canlandırabilir ve toprağı yeniden hayata döndürebiliriz. Toprakla barış yapabilecek nesil biziz.”

 

 Yazar: Elif Böcü

Referanslar

  1. https://www.worldenvironmentday.global/
  2. https://www.ab.gov.tr/5-haziran-dunya-cevre-gunu_51288.html

Leave A Comment