17 Eylül Dünya Temizlik Günü

Categories: Gündem

Let’s Do It Türkiye ekibi tarafından LeSaffre Türkiye, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kızılay Kadın Teşkilatı gibi birçok kurumun desteğiyle 81 ilde 273 noktada Dünya Temizlik Günü etkinliği düzenleniyor.

2008 yılında Estonya’da bir grup genç tarafından ortaya çıkan Let’s Do It hareketi “Atıksız Bir Dünya” mottosu ile her yıl Eylül ayında Dünya Temizlik Günü gerçekleştirerek çöp körlüğünü yenmek ve farkındalık oluşturmak adına çalışmalarını yürütmektedir. Günümüzde 191 ülke/bölgede faaliyetlerini yürüten Let’s Do It! Hareketi dünyanın en büyük sivil çevre hareketidir.

Geçtiğimiz yıllarda dünya genelinde 191 ülkede 60 milyondan fazla insanın çöp körlüğünü yenmesi ve farkındalık oluşturmasına katkı sağlayan Dünya Temizlik Günü bu yıl 17 Eylül 2022 tarihinde 81 ilde 273 noktada gerçekleşecek.

Ülke Temsilcimiz Cengiz KASAK şunları ifade etti;

” Ülkemiz ve üzerinde yaşam sürdüğümüz küresel çevre adına bu yıl şehrimizde gerçekleştireceğimiz Dünya Temizlik Günü için çok paydaşlı bir ortamda, iş birliği ilkesine dayanarak 200’den fazla ortağın katılımı ile gerçekleştiriyoruz. İklim değişikliği ile birlikte atık yönetimi ve çevre bilincinin gitgide önem kazandığı şu dönemde bilinçsiz tüketiminin olumsuz getirisi olan çöp körlüğüne dikkat çekmek istiyoruz. Let’s Do It! Türkiye ekibi olarak bu yıl Dünya Temizlik Gününde atık farkındalığı yaratmak için var gücümüzle çalışmaktayız.

Koordinasyonumuzda yürütülen süreçte temiz bir Türkiye için belirlenen sahalarda bir araya gelerek farkındalık oluşturmak adına çalışmalarda bulunacağız. Gönüllülerimiz 17 Eylül’de eldivenleri ve çöp poşetleriyle piknik alanları, göl ve nehir kenarları, kıyı ve plajlar gibi yüzlerce alanda temizlik hareketi gerçekleştirecek.

İnsan kaynaklı ortaya çıkan atık sorununa dikkat çekmek için gerçekleşecek Dünya Temizlik Günü 81 ilde gerçekleşecek etkinlik ile binlerce gönüllüye ulaşacak.

18 Eylül 2021’de gerçekleşen Dünya Temizlik Günü’nde 30 binden fazla gönüllü ile 40 ton katı atık doğadan ayrıştırılmıştı. Bu yıl gerçekleşecek Dünya Temizlik Günü kapsamında 81 ilde 60 binden fazla gönüllüye ulaşması hedeflenmektedir.

Özellikle çevre temizliği konusunda müdahaleye ihtiyaç duyan bölgelerde birlik oluşturacak olan Dünya Temizlik Günü için Gençlik ve Spor Bakanlığı gerçekleştirdiği etkinlikler ile farkındalık oluşturacak.

Leave A Comment